FAW

Hlavní otázky

Podléhá zlato dani DPH?

Zlato nepodoléhá spotřební dani.

Podléhá stříbro dani DPH?

Ano

Za jakou investici se zlato a stříbro považuje?

Zlato a stříbro je považováno za tzv. uchovatel majetku než za nástroj k výdělku. (Pasivní aktivum). Jsou spíše uchovatel hodnoty, odolávají finanačním a politickým systémům, inflaci, deflaci a hlavně je možné ho držet fyzicky s okamžitou mobilitou.

Je investiční zlato a stříbro certifikované?

Zlaté investiční slitky od 250g jsou vyráběty jako zalysované slitky s certifikátem. Od 250g se zlaté cihličky dodávají s volnou certifikací, kterou si musíte patřičně uchovat. Stříbrné investiční cihličky se dodávají s certifikací.

Jaký je rozdíl mezi investičním slitkem a investiční mincí?

Rozdíl v nich není. Zlaté slitky a mince mají stejnou hodnotu ktérá je určována aktuální hodnotou na komoditní burze. Nepatrný rozdíl zde je, mince mají nepatrně lepší likviditu u bankovních institucí. Zlatá investiční mince má tzv. zákonem uznatelnou hodnotu, nebo- li nominál. Její hodnota je tak garantována národní bankou dané země. U mincí není certifikace.

Proč se u stříbra očekává do budoucna větší růst ceny?

Za posledních 4500 let byla rovnováha mezi cenou zlata a stříbra 1:5 až 1:12. Současná situace je 1:60. Což znamená, že by se stříbro mohlo zhodnotit až pětinásobně.

Kam uložit naspořené drahé kovy?

Zde záleží na spoustě okolností.

 1. Uložení do bezpečnostní schránky v bance– z hlediska vloupání a odcizení nejlepší volba. V případě ekonomické krize jsou bezpečnostní schránky právně odděleny od hospodaření banky a jsou pojištěny. Velká nevýhoda, že v případě potřeby a pohromy k nim nemáte přístup. Pokud by policie měla podezření že majetek pochází z trestné činnosti, může nařídit jejímu otevření.

 2. Fyzické vlastnictví– Držení drahých kovů v nemovitostech je rizikové z hlediska odcizení. Fyzické krádeži lze předejít trezorem na skrytém místě. Velkou výhodou je, že v případě potřeby máte drahé kovy okamžitě k dispozici, jsou přemístitelné a lze s nimi okamžitě nakládat.

Vedlejší otázky

Čím je stanovena cena zlata?

Cena zlata je stanovena komoditní burzou.

Kdo dohlíží na likviditu a certifikaci zlata?

Asociace LBMA v Londýně. LMBA= Asociace obchodníků se zlatem. Členstvo je tvořeno nejvýznamějšími bankami,  zpracovateli zlata, obchodníky a producenty.

Který trh s fyzickým zlatem je nejvýznamějším?

Londýnský trh s fyzickým zlatem je nejvýznamější. Prodej zlata se provádí za ,,fixní“ cenu, která je stanovována dvakrát denně a to 10:30 a 15:00.

Kde se dozvím aktuální cenu zlata z Londýnské burzy?

www.goldfixing.com, tyto ceny bývají akceptované pro větčinu obchodníků.

Kde se provádí další méně významné obchody?

New York, Bombaj, Curich, Dubaj, Istambul, HongKong, Tokio a Šanghaj.

Jaký je rozdíl mezi mincí a medailí?

Minci smí vydávat pouze národní banka dané země, protože je nositelem nominální hodnoty a jedná se o zákonné platidlo dané země. V České Republice vydává mince ČNB. Medaili může vyrobit kdokoliv, není vázána žádnými emisními pravidly. Mezi nejznámější výrobce v ČR patří česká mincovna a Pražská mincovna. (Česká mincovna je pouze výrobcem a prodejcem mincí, nestanovuje emisní pravidla).

 

 

Těžba a zpracování zlata.

Co je potřeba k vytěžení 1 Unce zlata (31,g)?

Asi 38h hodin práce jednoho horníka, 5 292L vody, elektřina s kterou by domácnost vydržela 12 dnů, 9,5m krychlového- 7,4m krychlového stlačeného vzduchu. Důlní vybavení a spousta dalších chemikálií.

Kde jsou největší naleziště zlata?

Jižní Afrika, Ural, Austrálie, Kanada, Sibiř,

Kdo jsou největší producenti zlata?

 1. Čína

 2. Austrálie

 3. Rusko

 4. Jižní Afrika

 5. Peru

 6. Kanada

 7. Mexiko

Které společnosti produkují nejvíce zlata a kde?

 1. Barrick Gold– Austrálie, Canada, USA, Zambia, Spojené Arabské Emiráty a mnoho dalších.

 2. Newmont mining– Severní a Jižní Amerika

 3. AngloGold Ashati– Jižní Afrika

 4. Gold Corp– Kanada, Mexicko, Jižní Amerika

 5. Kinross Gold– Brazílie, Chile, Ghana, Mauritania, Rusko

 6. Newcrest Mining– Indonesia

 7. Navoi Mining and Metallurgical Combinat– Uzbekistan

UA-85127456-1