Zlato

Je drahý kov který v minulosti sloužil jako platidlo. Dnes slouží pro výrobu šperků a na investici. Investoři hledají v investičním zlatě ochranu před inflací a dalšími riziky. Významný vliv na obchodování se zlatem mají zákazníci z Číny a Indie.

Historie zlata zde

 

V porovnání se stříbrem má zlato malé využití v průmyslu, a to pouze 16%. Hlavními hráči v oblasti nákupu zlatých šperků jsou Indie a Čína. Každá z nich tvoří asi 35% poptávku po špercích. V číně roste každý rok poptávka po zlatých špercích přibližně o 10%. Čínské HDP na osobu se podle údajů Světové banky od roku 2000 zdvojnásobilo. Díky rychle rostoucí ekonomice je země již v současnosti největším producentem oceli a spotřebuje nejvíce mědi na světě. Poptávka po špercích a investičním zlatu se v zemi vyšplhala na rekordní úroveň 255,2 tuny. Indickou spotřebu zlata naopak v posledních měsících oslabila celá řada faktorů – byla zavedena nová daň na zlaté šperky, dvakrát byla zvýšena daň na dovoz zlata a nákupům neprospívá ani oslabení a velká kolísavost indické měny.

Poptávka po zlatě Evropa a Východ

Spotřebitel zlata graf
poptávka po zlatě východ a západ

Využití zlata v průmyslu

Využití zlata v průmyslu je tvořena ve sklářství, stomatologii a hlavně počítačovém průmyslu, kde se zlato využívá jako výborný vodivý kov. Využití zlata v roce 2016.

9% Centrální banky

6% Technologie

37% klenoty

20% investiční zlato (fyzické)

28% Investiční zlato (akcie)

Využití zlata v průmyslu ZDE

poptávka po zlatě v roce 2016 graf

Náklady na těžbu zlata

Podle agentury Thomson Reuters byly v roce 2012 náklady na jednu vytěženou unci  1211USD. Cena zlata by se nikdy neměla dostat pod cenu náklady těžby.

Kolik zlata drží centrální banky?

Zlato v rukou centrálních bank

Zadlužení jednotlivých zemí podle mapy. Odkaz zde.

Proč je lepší vlastnit drahé kovy než peníze? Odkaz zde

Proč je lepší vlastnit zlato než peníze?

UA-85127456-1