Historie zlata

Historie zlata od roku 1975

Zlato a stříbro jsou platidlem již 4500 let.

Předchůdcem peněz byl tzv. baretový obchod. Byla to směna zboží za zboží. kdo chtěl směnit vajíčka za boty, musel najít někoho, kdo nejen měl boty na směnu, ale zároveň byl ochoten za ně přijmout vajíčka. Postupně se však prosadily hlavně drahé kovy, protože byly vzácné, trvanlivé a přitahovaly i svým leskem. Kromě toho měly velmi malý objem a daly se téměř libovolně odvažovat a dělit. Vážené stříbro se jako zprostředkovatel směny užívalo například v Mezopotániiuž od 5. stol. n.l.

zákoník

Chamurapiho zákoník (přibližně z roku 1686 př. n. l.) definuje zrnka stříbra jako jednotky, které se nevážily, nýbrž počítaly. Penězi se staly kolem roku 680 př. n. l. Ve starověkých Athénách se z talentu stříbra (asi 21 kg) razilo 6.000 drachem. Peníze začínají ražbou, která měla zaručovat váhu a ryzost dané mince jako kousku kovu.

Pro usnadnění obchodování, směně zboží byly vyraženy mince stejné hmotnosti. Díky zavedení peněz v Aténách a usnadnění obchodování Atény neskutečně vzkvétaly. Měly první systém volného trhu na světě, fungující daňový systém, demokracii. Vzhledem k historii byly považovány za jednu z největších civilizací všech dob. Proč tedy Atény padly? Chamtivost mocných- války a aby válku zvládly financovat, začali své peníze znehodnocovat. Na výrobu mincí nepoužívaly 100% stříbra ale 50% stříbra a 50% mědi. Díky tomu dostali do oběhu z 1000 mincí 2000 mincí. Odborně se toto financování nazývá deficitní financování. Dnes to vlády na celém světě dělají každou vteřinu každý den. Po delší době se jejich peníze stali pouhou měnou. Staly se bezcennými.

V roce 284, kdy již Atény byly Římskou říší mince nebyly nic jiného než pocínovaná měď nebo bronz. Dalším příkladem toho, jak se peníze nahrazují bezcennou měnou je příběh pana johna Lawa.

Staré aténské mince 300-400 bc.
čínská směnka

Vznik bankovek

Měna bez obsahu kovu založená na důvěře mezi obchodníky připravil vznik směnek. (Papírové směnky- potvrzení o uložených penězích). Např. V Číně se z papírových směnek vyvinuly státní bankovky s pevnými hodnotami už v 11 stoletím. V Evropě se první bankovky objevily v  roce 1661, kdy je z nedostatku stříbra začala vydávat Stockholmská banka.

První Státní bankrot následoval po zavedení bankovek ve Francii panem Johnem Lawem v roce 1720.

John Law byl syn Skotského zlatníka a bankéře. Měl výborné matematické schopnosti. Vzhledem k jeho odsouzení k smrti oběšením za zabití utekl z vězení do Francie. V té době uvrhl Ludvík XIV. Francii do velkých dluhů a John Law přišel s řešením jak dále financovat zemi a zachovat blahobyt. I přesto že byl John Law hráč, nebál se velkých věcí. Vytvořil první papírové peníze, akcie a dostal tak Francii na několik let do blahobytu. Po několika letech tento systém zkolaboval a z nejvlivnějšího muže ve Francii se ze dne na noc stal nejnenáviděný muž.

John Law

Zlatý standart

Při používání zlatého standardu je měna tvořena buď mincemi raženými z přesně definovaného množství zlata, nebo takovými bankovkami, u kterých se emitent zaručuje splatit jejich hodnotu zlatem.

 

Zlatý standart

Americký zlatý standart

Po druhé světové válce vítězné mocnosti ustavily Brettonwoodský měnový systém, který fungoval v letech 1945–1971. Jeho podstatou bylo napojení amerického dolaru na zlato a všech ostatních měn na dolar. Dolar sám byl fixován jako 1/35 unce zlata

historie zlata

Československý zlatý standart

K určitému oživení standardu zlaté měny došlo až v r. 1929, kdy bylo zákonem stanoveno, že koruna československá (Kč), jako dosavadní jednotka měny československé, je hodnotou rovna 44,58 miligramu zlata.

V listopadu 1945 byla stanovena relace koruny ke zlatu na l Kčs = 0,0177734 g zlata.

 K poslednímu stanovení zlatého obsahu koruny došlo zákonem č. 41/1953 o peněžní reformě, kdy byl zlatý obsah koruny stanoven (nerealisticky a bez širších souvislostí) na 0,123426 g ryzího zlata, což zůstalo až do konce osmdesátých let. Z hlediska držitelů bankovek však měla tato informace pouze formální charakter, bankovky za zlato u centrální banky (Státní banky československé) nebylo možno směnit.

 

historie zlata

V komunistickém režimu bylo na českých bankovkách prohlášení: „Bankovky jsou kryty zlatem a ostatními aktivy Státní banky československé“, ve slovenštině: „Bankovky sú kryté zlatom a ostatními aktívami Štátnej banky československej“. Tyto nápisy na bankovkách měli spíše ideologickou povahu, peníze za zlato směnitelné nebyly. Československá koruna nebyla volně směnitelná a zahraniční obchod byl pod kontrolou státu. (V nesocialistických zemích byl vyžadován devizový příslib).

Zdroje použitých informací:

Zdoroj 1.: Kniha: Michael Maloney: Investujte do zlata a stříbra (ISBN: 978-80-7349-156-7)

zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4.

Čím jsou kryty české koruny v současnosti?

UA-85127456-1