Investoři, kteří se již delší dobu zajímají o trh s drahými kovy jistě narazily na spoustu článků o rozdílu množství držených kovů v papírové a fyzické podobě.  Cenu zlata a stříbra výrazně ovlivňuje prodej neexistujícího kovu v papírové podobě. Pojďme se tedy podívat na rozdíl ceny u stříbra na základě dostupných informací.

investiční stříbro

fyzické investiční stříbro

Ve fyzické podobě by se podle odhadů mělo vyskytovat 20 bilionů uncí stříbra. Momentálně se však pohybuje množství stříbra v papírové podobě někde k 5 trilionům. Pod papírovým stříbrem si můžeme představit: různé investiční formy a různé listiny, potvrzující majiteli kovu jeho držení v papírové podobě.

Pokud by byl tento odhad správný, máme zde rozdíl 5 trilionů papírového stříbra ku 20 bilionům fyzického stříbra. Rozdíl je 250 ku 1. V papírové podobě se tedy pohybuje 250g uncí stříbra v papírové podobě na 1 unci stříbra, doopravdy existující ve fyzické podobě.

I kdyby tento odhad nebyl správný, je fyzické stříbro extrémně podhodnocené. Majitelé investičního stříbra ve formě papírové podoby by si měli svou investici jednou za čas zkontrolovat u společnosti, která provádí úschovu investičního stříbra. V případě zvýšení poptávky po fyzickém dodání kovu k samotnému investorovi hrozí, že stříbro ve fyzické podobě nebude.

 

Zdroj:

Fabrice Drouin Ristori

Founder/CEO Goldbroker.com